T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MANİSA / TURGUTLU - Halil Kale Fen Lisesi

Haberler

Eyl

2018 üniversite yerleştirme sonuçlarında okulumuz öğrencileri başarılarını kanıtladılar. 

Öğrencilerimiz ve ailelerini kutlar, başarılarının devamı dileriz.

Tem

Doğaya duyarlı bilgisayar meraklılarına yenilenebilir enerji kaynakları verirseniz nasıl teknolojiler geliştirebilirler?Okulumuzun yazılım ekibinden Aybüke Elif Geredeli, Batuhan Semih Orhan, Güzide Sude Bağıran, Bedirhan Demir ve Aknur Kesici olmak üzere 5 öğrencimiz Tofaş Fen Lisesi ve Tofaş Otomobil Fabrikalarının TÜBİTAK 4004 - Doğa Eğitimi Ve Bilim Okulları Projesi kapsamında Bursa´da Endüstri 4.0 eğitimine katıldı. Teknolojiye gönül veren öğrencilerimiz 10-13 Temmuz ve 14-17 Temmuz tarihlerindeki bu eğitime katılarak Endüstri 4.0 kapsamında otonom çalışan robotlar, 3D yazıcılar, hazır robot kitleri, IoT kullanarak bir takım çalışmalar yapma, ve fabrikada o robotların üretim hattında nasıl kullanıldıkları hakkında bilgi sahibi oldular. Sadece bilgi sahibi olmakla kalmayıp bunları deneyimleme imkanı buldular. 3 Boyutlu parçalar basma, mevcut robot parçalarını birleştirip kodlama, çeşitli görevleri yerine getiren doğaya/çevreye duyarlı ve alternatif enerji kaynakları kullanan robotlar yapma gibi çeşitli tecrübeler edindiler.Tofaş Fen Lisesi ve Tofaş Otomobil Fabrikalarının TÜBİTAK 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında öğrencilerimizi misafir eden ve onlara bu değerli tecrübeyi kazandıran tüm paydaşlarımıza emeklerinden ötürü teşekkür ederiz. İyi ki varsınız. 

NOT: Eğitim boyunca HKFL´yi hakkıyla temsil eden öğrencilerimize haberde kullandığımız fotoğraflar için de teşekkür ederiz.

Haz

2017-2018 Eğitim ve öğretim yılını başarılı bir şekilde geçiren Halil Kale Fen Lisesi öğrencilerine İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet ÖLMEZ karnelerini verdi.Tatili sonuna kadar hak eden öğrencilerimize Okul Müdürümüz Hasan TANRIKULU´da tatili iyi değerlendirip,dinlenmiş olarak dönmelerini salık verdi.

Haz

´´Benimde Okulum Var Projesi´´ kapsamında okulumuz 1 adet yavru köpeği sahiplenerek projeye destek vermiştir.Yavru köpeğimiz  ŞANSLI ,okul bahçemizde yeni yuvasına proje yürütme görevlileri sayesinde kavuştu,destek veren,önderlik eden herkesin emeklerine sağlık...

Haz

Haz

May

 2018 Mezunlarımız için düzenlenen Kep Törenimiz 03 Mayıs 2018 perşembe günü okul bahçemizde görkemli bir törenle gerçekleştirildi.Bu güzel gecemizde bizleri yalnız bırakmayan Turgutlu Kaymakamımız Sayın Uğur TURAN´a ve eşi hanımefendiye,İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah ÖLMEZ´e,Şube müdürlerimiz Necnettin POLAT ve Fikri ÇETİNKAYA´ya,Kurucu Müdürümüz Tahsin BOZKURT´a,Okul Müdürlerimize ve velilerimize teşekkür ederiz...

May

Nis

Ankara Pursaklar Fen Lisesi koordinatörlüğünde ´´Fen Liseleri 2.Ulusal Öğrenci Kongresi´´ne 81 ilden ,302 Fen Lisesi içinden Manisa ilini temsilen ´´ Halil Kale Fen Lisesi Girişimcilik ve Yazılım Topluluğu´´nun Görüntü İşleme alanında yaptığı proje bildirisi katıldı.03-04 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara ´da okulumuzu danışman öğretmenleri Yasemin KUTLUEL nezaretinde öğrencilerimiz Batuhan İŞİLDAK ve Mehmet Can Çiçek temsil etmiştir.

Nis

Kitap okumak size en gereksiz işlerden biri gibi gelebilir.

Çok değerli olduğunu düşündüğümüz vakitlerimizi çoğu zaman kitap okumaya ayırmıyoruz.

Peki ya örnek aldığımız bu kadar insan neden vakitlerinin çoğunu okumaya ayırdılar?

Çünkü gelişebilmelerine, ilerleyebilmelerine yardımcı olan düşüncelerine ve hayatlarına ışık tutanın okumak olduğunun farkındaydılar.

Toplumumuza ve kendimize bir şeyler katmayı hedefleyen bizler neden okumuyoruz?

Bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla okulumuz Edebiyat Öğretmeni Hakan Ekrem Bahadır ve 9. Sınıf öğrencileri Turgutlu Orta Park’ta bir okuma etkinliği düzenlemişler ve halkımızın dikkatini çekmeyi başarmışlardır.

Bu tarz farkındalık etkinliklerin arttırılması ve toplumumuza kitap okuma bilincinin yerleşmesi dileğiyle!..

 

Mrt

Edebiyat Öğretmenimiz Hakan Ekrem BAHADIR rehberliğinde okulumuz öğrencilerinin hazırlamış olduğu 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u anma etkinliğimizi gerçeklekleştirdik.Programda günün anlam ve önemini anlatan bir yazı,Cenk Marşı Şiiri,öğrencilerimizin yazdığı Mehmet Akif Ersoy akrostiş şiiri,Öğrencimizin kaleme aldığı  kompozisyon ve 9. sınıf öğrencilerimizin hazırladığı oratoryo yer aldı.Ayrıca İstiklal Marşımızın yazıldığı sırada Mehmet Akif Ersoy´un duygu ve düşüncelerini ,sancılarını anlatan video gösterisi izleyenleri duygulandırdı.Akif´in dediği gibi ´´ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN!´´

Mrt

04/03/2018 tarihinde İzmir´de Özel Ege Lisesi tarafından 20. si düzenlenen Matematik Yarışmasına, 9.sınıftan Hatice Zehra ÇALIKLI,10.sınıftan Melih Berk YAZAR,11.Sınıftan  Mehmet SÜZER okulumuzu temsilen katıldı.Türkiye´nin farklı illerinden 202 okulun katıldığı yarışmada okulumuz öğrencileri 3. oldu. Bize bu gururu yaşatan öğrencilerimizi,onlara emek veren öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizin ailelerini tebrik ediyoruz.

Mrt

Halil Kale Fen Lisesi Ailesi olarak okulumuz öğretmen ve personeli birarada ´´8 Mart Dünya Kadınlar Günü´´nü kutlamak için pasta kestik.Kadın , erkek, çocuk tüm insanların insana yakışır bir şekilde  ,gereken değeri gördüğü ve barış içinde huzurla yaşadığı bir dünya diledik... 

Şbt

Afrin ´de ´´Zeytin Dalı Harekatında ´´ şehit düşen askerlerimiz anısına Ziraat Odasının desteği ile zeytin fidanları dikildi.Ruhları şad olsun...

Şbt

Okulumuz 12-14 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul´da yapılan 2.Bilim Olimpiyatları Kampına katıldı.Öğrencilerimiz proje hazırlama eğitimi alırken ,katılımcılara okulumuz ve yaptığımız projeler hakkında bilgi verilmiştir.