T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MANİSA / TURGUTLU - Halil Kale Fen Lisesi

Haberler

Kas

Öğrencilerimizin hazırladığı program ve aile birliği üyelerimizin güzel jestleri ile öğretmenler günü kutlamalarını gerçekleştirdik.Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Kas

02-08 Kasım haftası LÖSEV ´in başlattığı ´´Maskeni tak paylaşarak farkındalık  yarat´´ temalı kampanyasına okulumuz öğrencileri bu yıl da destek vererek okulda bir etkinlik düzenledi.Tüm öğrenci ve öğretmenler birlikte maske takarak farkındalıklarını gösterdiler.

Kas

10 Kasım´da ulu önderimizi rahmet,minnet ve saygıyla andık...

Kas

Okulumuz 12. sınıf öğrencileri önce Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi tanıtımlarına katıldı.Mezun öğrencilerimizle buluşup fakülte ve üniversite imkanlarını yerinde inceleme imkanı buldular.

Kas

2018-2019Eğitim Öğretim yılı okul aile birliği genel kurulumuzda yapılan faaliyet ve denetim raporları sunulmuş,yeni okul aile birliği başkan ve üyeleri seçilmiştir. Okul aile birliğimizin eski başkan ve üyelerine çalışmalaraından dolayı teşekkür eder,yeni okul aile birliğimize başarılar dileriz.

Kas

Okulumuz Cumhuriyetimizin 95.yılını İlçe programına katılarak ve öğrencilerimizin okulda  hazırladığı programla kutladı.

Kas

 CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MİNİ SUMO ROBOTİK EĞİTİMİ,

          Celal Bayar Üniversitesi tarafından düzenlenen bu eğitimin asıl teması bir robot konsepti olan ülkemizde ve uluslararası bir çok yarışması olan,kazananın iyi miktarda özüller kazanabildiği mini sumo robotlarıydı.Sumo ismi bir benzetme değil .Çünkü yaptıkları gerçekten sumo güreşi.Önce yarışma konseptinden ve kurallarından bahsedildi.Daha sonra işleyişin nasıl olduğu açıklandı. Robot ile ilgili gerekli teknik açıklamalar yapıldı ve robotu fiyat performans açısından hangi şekillerde yapabileceğine dair öğrencilerimize bilgiler verildi.    TURGUTLU GENÇLİK MERKEZİ MICROSOFT HOLOLENS EĞİTİMİ,          Çoğumuzun hayatımızda duymadığı bir alet olan hololens hala geliştirilme aşamasında olan bir alet.Geleceğin teknolojisi bir nevi dünyanızı bilgisayara çevirebiliyorsunuz.Türkiyede bireysel iki kişide bulunuyor.bunlardan bir tanesi de bize bu eğitimi veren Alper ÖZCAN.Eğitimi düzenleyen kuruluş ise Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan Teknogençlik. İlk olarak hololensin kullandığı teknolojiyi bilmemiz için sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçkelikten bahsedildi.Daha sonra ise bunların birleşimi olan hololensin teknolojisi olan melez gerçeklik detaylı bir şekilde açıklandı.Yararları ve zararları üzerinde tartışıldı. Daha sonra Hololens aygıtı deneyimi izlendi ve bunun için de ayrı olarak yarar zarar değerlendirmesi yapıldı. Öğrencilerimizin bu eğitimlere katılmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Ekm

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamal Programı etkinlikleri kapsamında İnci Üzmez MTAL Müdürlüğünde yapılan ´´Cumhuriyet Masa tenisi Turnuvasına´´ katılan öğrencilerimizden Hamza Oğuzalp ilçe 4. sü olurken,Betül Nur Altundağ ve Ece Kızılkaya çeyrek final müsabakası oynamışlardır.Beden Eğitimi öğretmenimiz Ali Erpehlivan refakatinde turnuvaya katılan tüm öğrencilerimizi ,katılımlarından ve başarılarından dolayı tebrik ederiz

 

Ekm

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet ÖLMEZ okul idaremizi ve öğrencilerimizi ziyaret etti.Ailemize yeni katılan 9.Sınıf öğrencilerimizle biraraya gelip sohbet eden ilçe milli eğitim müdürümüze ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Ekm

Okulumuz 2018-2019 Eğitim öğretim yılında okulda demokrasi eğitimi kapsamında okul temsilci seçimini yaptı.Temsilci adayı öğrencilerimiz 10/B sınfından Kadir Emir Üstün ve 11/A sınıfından Zeki Berke GÜNCAN propaganda çalışmalarını verilen süre zarfında gerçekleştirdi. Halil Kale Fen Lisesi öğrencileri yaptıkları seçim ile kendilerini temsil edecek adayın 11/A Zeki Berke GÜNCAN olmasına karar verdi.

Ekm

Halil Kale Fen Lisesi öğrencileri Türkçe’nin resmi devlet dili oluşu nedeniyle her yıl geleneksel olarak kutlanan 26 Eylül Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında ilçemizde Türkçe isim kullanan iş yerlerini ziyaret edip  bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederek bir farkındalık oluşturmayı hedeflemişlerdir. Ayrıca günün anısına okul flaması takdim edilmiştir.

Türkçe düşünen. Türkçe konuşan. Türkçe yazan bir nesil yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Okul müdürdü Hasan TANRIKULU ” Halil Kale Fen Lisesi öğrencilerinin Türkçeyi güzel kullanması, güzel konuşması ve Türk diline sahip çıkmalarından dolayı ziyadesiyle memnun kaldığını ifade ederek,etkinlikte görev alan Öğretmen ve Öğrencilere çok teşekkür ederim.” demiştir.

Ekm

Okulumuz konferans salonunda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü ile ilgili etkinliğimiz okul müdürümüz Hasan TANRIKULU´nun günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başlayıp ,öğrencilerimizin hazırladığı program ile gerçekleştirildi.

Eyl

2018 üniversite yerleştirme sonuçlarında okulumuz öğrencileri başarılarını kanıtladılar. 

Öğrencilerimiz ve ailelerini kutlar, başarılarının devamı dileriz.

Tem

Doğaya duyarlı bilgisayar meraklılarına yenilenebilir enerji kaynakları verirseniz nasıl teknolojiler geliştirebilirler?Okulumuzun yazılım ekibinden Aybüke Elif Geredeli, Batuhan Semih Orhan, Güzide Sude Bağıran, Bedirhan Demir ve Aknur Kesici olmak üzere 5 öğrencimiz Tofaş Fen Lisesi ve Tofaş Otomobil Fabrikalarının TÜBİTAK 4004 - Doğa Eğitimi Ve Bilim Okulları Projesi kapsamında Bursa´da Endüstri 4.0 eğitimine katıldı. Teknolojiye gönül veren öğrencilerimiz 10-13 Temmuz ve 14-17 Temmuz tarihlerindeki bu eğitime katılarak Endüstri 4.0 kapsamında otonom çalışan robotlar, 3D yazıcılar, hazır robot kitleri, IoT kullanarak bir takım çalışmalar yapma, ve fabrikada o robotların üretim hattında nasıl kullanıldıkları hakkında bilgi sahibi oldular. Sadece bilgi sahibi olmakla kalmayıp bunları deneyimleme imkanı buldular. 3 Boyutlu parçalar basma, mevcut robot parçalarını birleştirip kodlama, çeşitli görevleri yerine getiren doğaya/çevreye duyarlı ve alternatif enerji kaynakları kullanan robotlar yapma gibi çeşitli tecrübeler edindiler.Tofaş Fen Lisesi ve Tofaş Otomobil Fabrikalarının TÜBİTAK 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında öğrencilerimizi misafir eden ve onlara bu değerli tecrübeyi kazandıran tüm paydaşlarımıza emeklerinden ötürü teşekkür ederiz. İyi ki varsınız. 

NOT: Eğitim boyunca HKFL´yi hakkıyla temsil eden öğrencilerimize haberde kullandığımız fotoğraflar için de teşekkür ederiz.

Haz

2017-2018 Eğitim ve öğretim yılını başarılı bir şekilde geçiren Halil Kale Fen Lisesi öğrencilerine İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet ÖLMEZ karnelerini verdi.Tatili sonuna kadar hak eden öğrencilerimize Okul Müdürümüz Hasan TANRIKULU´da tatili iyi değerlendirip,dinlenmiş olarak dönmelerini salık verdi.